З історії вишивання стрічками
Споконвіку люди намагалися прикрасити свій побут і себе. Вузькі смужки тканини, дещо схожі на сучасні стрічки, застосовувалися у повсякденному житті та господарській діяльності людей ще з античних часів - свідченням цтого служать численні знахідки археологів. у Стародавній Греції та Стародавньому Римі смужки тканини жінки вплітали у волосся, щоб оживити свій образ. Нерідко такі смужки були прикрашені золотими і срібними монетами, коштовним камінням, нитками та намистинами. Кольоровими стрічками оздоблювався також одяг, причому кожному соціальному класу відповідав свій колір і матеріал.
В період Середньовіччя в Італії стрічками декорували не тільки вбрання, а й підв'язували важкі портьєри, якими закривалися вікна, а також балдахіни над ліжками в спальнях. У палацах знаті стрічками було прийнято декорувати спинки стільців, скатертини, скриньки, і чим вищий був соціальний статус власника, тим розкішніше було оздоблення стрічками.
Справжню славу декоративні стрічки отримали у Франції у ХIV ст. У 1446 році король Людовик ХІ запрсив італійських ткачів, щоб вони навчили своєму мистецтву жителів Ліона. В місто були завезені різноманітні верстати як для вироблення шовку, так і для виготовлення шовкових стрічок. поступово попит на стрічки почав зростати, і Ліон перетворився на великий текстильний центр: виготовляли різні, у тому числі, дорогі й екстравагантні, шовкові стрічки, а також всілякі тасьми.
Так трапилося, що саме тоді почалася мода на розкішні камзоли та плащі, пишно оздоблені парчевими та золотими стрічками, відтак попит на цей галантерейний товар неухильно ріс. Уже при дворі Людовика XIV стрічками, що були розшиті перлами і коштовностями, прикрашали абсолютно все – від взуття до панталон. Король Франції Людовик XIV закликав двір одягатися оригінально і з вигадкою. Жіночі сукні стали об'ємними і просторими, щедро прикрашені стрічками.
Настала епоха рококо, і стилем французького двору стала легковажність. Король Людовик XV любив вишивати і часто дарував придворним дамам милі дрібнички, виготовлені ним самим. Починаючи з епохи рококо, вишивання стрічками почало оформлятися в окремий вид дос ить оригінального рукоділля, привабливим, в першу чергу тим, що малюнок на тканині виходив об’ємним і дуже реалістичним. Спочатку крихітними шовковими пуп’яночками та листочками прикрашали корсети дамських суконь, вплітаючи в петельки стрічок гранований кришталь, перли та блискучі коштовності. Потім настала черга білизни. Вона ставала все більш розкішною та витонченою. У спеціальних ательє, що носили високе звання "Постачальники королівського двору" за допомогою простої голки і стрічок створювалися справжні шедеври. У ті часи у Франції і з'явилася вишивка шовковими стрічками. Саме вишивання стрічками, а не більш простий спосіб - пришивання стрічок зверху на тканину.
Із Франції, загальновизнаної законодавиці моди, вишивання стрічками дуже швидко поширилось по всій земній кулі. Спочатку стрічки стали популярними в Англії, а вже звідти - по всіх країнах колишньої Британської імперії. Розквіт мистецтва припав на 70-ті роки ХХ століття. На той час вишивку стрічками можна було побачити не лише на сукнях, але й на парасольках, абажурах, стьобаних ковдрах, подушках, дрібничках для будинку, жіночих сумочках і капелюшках.
Після Другої світової війниінтерес до всіх видів рукоділля почав знижуватися. Методика вишивання стрічками була несправедливо забута, але останнім часом у майстринь-рукодільниць зновупрокинувся інтерес до неї.
У наш час, коли рукоділля випробовує нове народження не тільки в нашій країні, але і у всьому світі, вишивка стрічками теж не залишається осторонь. Причому технологія збереглася та ж: нинішні майстри користуються абсолютно тими ж прийомами, тканинами, голками і стрічками, як і першовідкривач цього захоплюючого заняття, Його Величність Людовик ХV. Звичайно, сьогодні стрічки перетворилися на невід'ємну частину нашого побуту, вони стали дешевші, і виготовляють їх тепер не тільки з шовку, а ще й з атласу, бавовни і всіляких штучних тканин.
Але саме з часів пишних балів при французькому дворі залишилося враження надзвичайно святкового настрою, пов'язаного з бантами та стрічками.